Foto: Region Gotland
Unga Forskare är i Almedalen måndag-onsdag och representeras av Anna Hedlund (generalsekreterare) och Anna Wallgren (verksamhetsutvecklare). Vårt fokus är som alltid att främja ungas intresse för naturvetenskap, teknik och matematik. Hör av dig så bokar vi ett möte!
Det är väldigt roligt att berätta om Unga Forskare och vår verksamhet. Vi får alltid positiva kommentarer och många frågor! Under måndagen var fokus att gå på mingel för att träffa våra samarbetspartners och hitta nya samarbeten. Det finns mängder av branscher och ämnesområden representerade i Almedalen, vilket kräver ordentliga förberedelser med både tidschema och strategi. Vi valde framför allt att gå på aktiviteter med koppling till skolan, teknik och energi.
Minglande är som att gå på många korta möten med en oskriven dagordning. Det gäller att både komma förberedd och ha ett öppet sinne – att själv köra Unga Forskares ”hisspitch” och att även lyssna till andras berättelser, för att försöka hitta gemensamma nämnare och möjliga samarbetsområden. Redan under första dagen har vi träffat flera spännande personer som vi bokat möten med och kommer höra av oss till när vi är tillbaka på kansliet i augusti.
Här är några av de mingel och seminarier som vi besökte under måndagen, klicka för att läsa mer:
- Skolsegregation och lärarbrist – hur arbetar vi för att skapa en likvärdig skola för alla? Arrangör: Skolverket
- Mingel för March for Science och #hurvetdudet Arrangör: Prime+
- Kommunledarmingel Arrangör: Aktuell hållbarhet
- Mingel med Teknikföretagen och Teknikkvinnor Arrangör: Teknikföretagen och Teknikkvinnor
Följ vårt arbete direkt på Twitter och Instagram! @UngaForskare #almedalen #ungaforskare
Fullsatt panelsamtal hos Skolverket. Här ställde vi en fråga till panelen om deras syn på samarbeten med ideell sektor och fick ett mycket positivt svar från gymnasiechefen i Borlänge kommun som betonade vikten av samverkan.
Kommunledarmingel hos Aktuell hållbarhet. Här snackade vi om hur vår verksamhet kan integreras i skolan och vikten av att främja ungas intresse för naturvetenskap, teknik och matematik.
Unga Forskare på scen i Almedalen!
Generalsekreterare Anna Hedlund medverkar i seminariet ”Demokratiskt uppdrag! Unga behöver stöd för att utveckla livslångt lärande och aktivt medborgarskap”.
Tid: Tisdag 3/7 kl. 13-14
Plats: Fenomenalen, Skeppsbron 6
Arr: Inicio
- Anna Hedlund, generalsekreterare, Unga Forskare
- Mark Smith, professor, KTH
- Mikaela Illanes, CEO, Inicio
- Linda Ekstrand, skolutvecklare, Sollentuna kommun
Öppet för alla! Läs mer här: http://program.almedalsveckan.info/event/user-view/54202
Generalsekreterare Anna Hedlund medverkar på LSU:s maktfrukost med tema ”hållbart engagemang och välmående”.
Tid: Onsdag 4 juli kl. 8:00-9:00
Arr: LSU
- Gäst: Agneta Karlsson, ansvarig statssekreterare för folkhälsa, hälso- och sjukvård samt idrott
- Samtalsledare: Rosaline Marbinah, ordförande för LSU
- Deltagare: Anna Hedlund, generalsekreterare för Unga Forskare, samt andra representanter från LSU:s medlemsorganisationer (max 10 deltagare)
Endast personlig inbjudan. Läs mer här: http://lsu.se/arets-maktfrukostar-pa-almedalen/
Generalsekreterare Anna Hedlund medverkar i panelsamtalet ”Står energibranschens image i vägen för en ökad jämställdhet?”
Tid: Onsdag 4/7 kl. 13:00-14:30
Plats: Södra kyrkogatan 8
Arr: Ellevio
- Anna Hedlund, generalsekreterare, Unga Forskare
- Pernilla Winnhed, vd, Energiföretagen Sverige
- Sirpa Holmroos, HR-direktör, Svenska kraftnät
- Anna Höjer, Nordenchef och vd, Bombardier Transportation Sweden
- Anna-Carin Joelsson, CIO, Ellevio
- Ida Drougge, riksdagsledamot, (M)
- Caroline Helmersson Olsson, riksdagsledamot, (S)
- Caroline Dahl, key note speaker, CTO och medgrundare till Ortrud Medical och ordförande i Stockholm Makerspace
- Moderator: Anna-Carin Windahl, Kraftkvinnorna
Öppet för alla! Lär mer här: http://program.almedalsveckan.info/event/user-view/53563
Verksamhetsutvecklare Anna Wallgren medverkar i workshopen ”Hur skapar vi en skola med möjligheter att lyckas för alla?”
Tid: Onsdag 4/7 kl. 13:00-14:30
Plats: Terrassen, Donners huset, Donners plats
Arr: Botkyrka kommun och Changers hub
- Anna Wallgren, Unga Forskare
- Astrid Kjaer Knudsen, labbledare, Changers hub
- Julia Lindh, LSU Sveriges Ungdomsorganisationer
- Ewa Hollén, BO, Botkyrka kommun
- Erik Nordlund, Sveriges Elevråd
- Shadi Bitar, Nextory
- Monica Widman-Lundmark, ABF
- Ram Manalo Cornejo, Changers Hub
- Elif Obeyd, Changers Hub
- Mardan Nanvazade, Changers Hub
- Mats Jonsson, rektor Grindtorpsskolan, Botkyrka kommun
- Carina Lundström, Fastighetsbranchens Utbildningsnämnd
- Botkyrka Ungdomsfullmäktige, Botkyrka kommun
- Ebba Östlin, kommunstyrelsens ordf. (s), Botkyrka kommun
Öppet för alla! Läs mer här: http://program.almedalsveckan.info/event/user-view/51376
Hör av dig så bokar vi ett möte!
Anna Hedlund, generalsekreterare, anna.hedlund@ungaforskare.se eller 0761 09 11 23
Anna Wallgren, verksamhetsutvecklare, anna.wallgren@ungaforskare.se eller 0738 53 47 47